Powiązanie niedoczynności tarczycy z depresją

Witam, od kilku lat jestem samotny i bardzo często smutny smutny. Nigdy nie myślałem o depresji lecz ostatnio porównywałem objawy i wiele się zgadza, na szczęście myśli samobójcze nie towarzyszą mi tak często jak 3 lata temu ale od 2 tygodni jestem bardzo przygnębiony i ciężko mi wykonywać podstawowe czynności. Dodam że kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy, czytałem że może to być powiązane z depresją. Proszę o pomoc

Dzień dobry,

Ogólnie, zaburzenia hormonalne (tut.: niedoczynność tarczycy) mogą dawać objawy podobne do zaburzeń/chorób psychicznych. Ale też co ważne, mogą też współistnieć.
Stąd najlepiej, jak uda się Pan do lekarza psychiatry, który po 1) zdiagnozuje Pana objawy, a po 2) będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie (jeżeli będzie taka konieczność) bądź skieruje Pana do odpowiedniego specjalisty.

Zalecam zgłoszenie się do psychologa bądź psychiatry, z którymi podejmie Pan kroki leczenia depresji. Jak najbardziej niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na występowanie oraz stopień zaburzeń nastroju. Leczenie farmakologiczne będzie zatem wskazane w Pana sytuacji. Terapia psychologiczna natomiast pomoże w pracy nad apatią, smutkiem, myślami samobójczymi. Proszę zatem nie zwlekać i udać się na spotkanie ze specjalistą. Powodzenia!

Szanowny Panie,
proszę jak najszybciej zgłosić się do endokrynologa, nieleczone zaburzenia pracy tarczycy dają objawy bardzo podobne do objawów depresyjnych. Im szybciej zacznie Pan leczenie tym szybciej objawy mogą ustępować. To bardzo ważne aby wyeliminować zaburzenia pracy tarczycy, dopiero wtedy będzie można realnie i odpowiedzialnie ocenić czy ma Pan jakiekolwiek zaburzenia depresyjne.