Badanie immunochemiczne na H.pylori

Witam Robiłam badanie immunochemiczne na H.pylori IgG wynik wyszedł 6, 13, pozostale badania tzn, morfologia, rozmaz , OB, AIAT, AspAT, GGTP, glukoza i żelazo w normie....co to może oznaczać??? wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tyg. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp. Agata

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie jest wykonywane w celu ustalenia czy pacjent jest lub był w przeszłości zakażony bakterią Helicobacter pylori. Wykonuje się je najczęściej w przypadku występowania bólów żołądkowo-jelitowych oraz objawów owrzodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. W przypadku testów krwi obwodowej obecność przeciwciał potwierdza jedynie kontakt z bakterią - nie wskazuje na aktualne zakażenie. Poziom przeciwciał IgG, po eradykacji bakterii z żołądka w sposób istotny zmniejsza się dopiero po 6 miesiącach, ale niewielkie miano przeciwciał utrzymuje się zazwyczaj do końca życia. Aktualne zakażenie można określić przez stosowanie testów ilościowych.