Jak można wykryć bakterie H. Pyroli?

Jak można wykryć bakterie H. Pyroli żeby mieć pewność i móc włączyć leczenie?

Lek. Wojciech Zygmunt

Na wykrycie bakterii H. pylorii jest kilka metod. Na pewno podarować można sobie tzw. "testy z krwi", wykrywające przeciwciała, gdyż ich nawet gdy są dodatnie nie mówią o obecnej infekcji, a mogą świadczyć o przebytej. Najlepszym sposobem jest pobranie wycinków z żołądka podczas gastroskopii, które nanosi się na tzw. testy ureazowe. Dodatni wynik takiego testu potwierdza zakażenie H. pylori i jest wskazaniem eradykacji bakterii. Istnieje także możliwość wykrycia antygenów bakterii H.pylori w kale.