Badanie poziomu przeciwciał anty-D

Czy przeciwciała anty D mogą zniknąc? W 33 tygodniu pierwszej ciąży odczyn Coombs'a wyszedł dodatni (Ja mam grupe ujemną, mąż dodatnią). Miano przeciwciał wynosiło pod koniec ciąży tylko 1. Powiedziano mi, żeby z nastpną ciążą wstrzymac si min. ok. roku, bo jest szansa, że przeciwciała znikną. Przed planowaniem nastepnej ciąży mam zrobic odczyn Coombsa, jeśli wyjdzie ujemny, tzn, że jest bezpiecznie. Czy to w ogóle możliwe, że one zanikną? W laboratorium powiedzieli mi, że to niemożliwe.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na podstawie mojego doświadczenia nie mogę tego potwierdzić, choć możliwe, że kluczowe w tej chwili jest to, że poziom przeciwciał jest dość niski.