Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego-interpretacja wyniku

Witam, mój mąż od kilku miesięcy nie może siedzieć długo na krześle czy w samochodzie. Drętwieje mu kręgosłup lędźwiowy. Dostał skierowanie na RTG opis jest taki: duże odczyny wytwórcze na krawędziach trzonów L1,L2, ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej na tym poziomie. Na zdjęciu a-p zarysy krawędzi bocznych trzonu L1 zatarte. Spina bifida S1 i lewostronna skolioza. Proszę o pomoc, co to oznacza i co z tym dalej robić? Mąż chce jeszcze iść na rezonans. Czy on wykaże coś więcej? Iza

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Konieczna jest dalsza diagnostyka.
Dolegliwości neurologiczne o charakterze drętwień w okolicy lędźwiowej mogą być spowodowane zwężeniem przestrzeni międzykręgowej.
Wskazany jest rezonans magnetyczny i konsultacja specjalistyczna (neurochirurg).
Odczyny wytworcze mogą mieć charakter zmian zwyrodnieniowych.
Spina bifida - to rozszczep kręgosłupa - ale proszę się nie obawiać, jest wiele odmian tej wady. U około 5% ludzi występuje rozszczep kręgosłupa ukryty, o którym często pacjenci dowiadują się przypadkowo. Dotyczy on zwykle jednego kręgu (tak też jest u Pani męża), nie daje zmian w obrębie rdzenia kręgowego i bardzo rzadko prowadzi do powstawania dolegliwości. Czasem w okolicy skóry nad miejscem rozszczepu znajduje się kępka włosów lub zagłębienie.
W przypadku braku patologii w obrębie rdzenia stosuje się leczenie objawowe (leki przeciwbólowe), rehabilitację ruchową oraz fizykoterapię.

Pozdrawiam serdecznie!