Badanie TSH i leczenie niedoczynności tarczycy

Witam. W październiku 2013 otrzymałam wyniki TSH na poziomie 5,6 i rozpoczęłam leczenie niedoczynności tarczycy lekiem Euthyrox N100 ( dawka 1/2 tabletki ). W marcu 2014 wykonałam ponowne badania i poziom TSH wynosi 2,1456, ale dodatkowo zlecono mi badania na antyciała TPO i otrzymałam wyniki 489,93 IU/ml. Lekarz prowadzący nie zmienił toku leczenia i kazał mi dalej przyjmować ten sam lek. Czy otrzymane wyniki oznaczają, że leczenie jest skuteczne, pomimo wystąpienia antyciał TPO??

Szanowna Pani,

Uzyskany wynik drugi TSH świadczy o skuteczności leczenia (dawka leku została dobrze dobrana przez prowadzącego Panią lekarza) , zaś wysokie miano anty TPO świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy w wyniku którego najprawdopodobniej rozwinęła się u Pani niedoczynność tarczycy. Proszę się nie martwić, choć antyTPO są podwyższone, nie zna Pani wcześniejszego ich poziomu. Niewykluczone, że w przyszłości zmieni się nieco zapotrzebowanie Pani na lek, ale jak na razie biorąc pod uwagę wynik TSH dawka leku jest dobrana idealnie. Proszę regularnie się kontrolować i starać nie martwić na zapas.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz