Biały nalot w jamie ustnej i brzydki zapach

Kilka lat trwa u mnie problem z jamą ustną, białym nalotem który wygląda jak rozsiane w dużej ilości małe kropeczki w tylnej części języka i strasznie brzydkim zapachem, gdzie mycie zębów nie pomaga. Laryngolog powiedziała, że wygląda na grzyba ale wymaz nic nie wykazał, gdy byłem młodszy miewałem okropne bóle brzucha przed pójściem do ubikacji tak, że musiałem się często czegoś trzymać.Mam wizytę u stomatolog jeśli nie pomoże to jakie badania powinienem zrobić, może jakieś odnośnie żołądka?

Opisane przez Pana objawy mogą sugerować przerost brodawek nitkowatych w obrębie nasady języka. Sprzyja to retencji pokarmu i w efekcie daje nieprzyjemny oddech. Proszę zacząć od higienizacji języka specjalnymi szczoteczkami przeznaczonymi właśnie do języka oraz dodatkowo rekomenduję diagnostykę gastrologiczną, o tym decyduje lekarz gastrolog (refluks, helicobacter pyroli, wrzody).

Dzień dobry,

nieświeży zapach z ust spowodowany jest najczęściej nieprawidłowymi nawykami higienicznymi, paleniem, spożywaniem alkoholu oraz nieprawidłową dietą. Są też inne jego przyczyny, jak na przykład przewlekła suchość jamy ustnej, czy refluks przełykowy i choroby żołądka.

W pierwszej kolejności najważniejsze jest dbanie o higienę jamy ustnej - regularne mycie zębów, nitkowanie (aby usunąć płytkę zalegającą między zębami, której nie usunie szczoteczka), stosowanie płukanek do jamy ustnej, szczoteczek do języka, irygatorów. Niezbędna też jest wizyta u stomatologa, aby usunął kamień i osady nazębne. Konieczna może być też np. zmiana diety, wyeliminowanie papierosów i alkoholu.

Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, stomatolog może skierować Pana do lekarza rodzinnego, który zleci dodatkowe badania, by znaleźć przyczynę zlokalizowaną "poza zębami".