Blizny po operacji zespolenia złamania obu trzonów kości przedramienia

Mam dwie długie blizny po operacji zespolenia złamania obu trzonów kości przedramienia. Jak mogę sprawić aby były mniej widoczne. Operacja miała miejsce w październiku 2013 a zespolenie ma być usuwane po roku(podobno), ponieważ niektórzy ortopedzi odradzają ten zabieg? Co mam robić i z jednym i z drugim problemem? Proszę o pomoc

Szanowna Pani, w sprawie blizn skórnych proponuje wizytę u chirurga plastyka, który po zbadaniu Pani ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie od zachowawczego ( laser, iniekcje miejscowe czynnika wzrostu lub pochodnych kwasu hialuronowego itp) po operacyjne usunięcie blizn.
Co do drugiego problemu to zasadniczo nie istnieje jednolita doktryna postepowania. Materiał zespalający może być usunięty ( w przypadku prawdiłowego wygojenia złamań) po uzyskaniu zrostu kostnego z pełną przebudowa kostną. Zazwyczaj następuje to u zdrowego człowieka po około roku czasu. Zawsze istnieje mozliwość powstania odczynu wokół ciała obcego jakim jest implant - jednak w obecnej dobie odnotowujemy coraz mniej takich przypadków. Posumowując decyzja po części zależy od Pani. Np. jeśli jest Pani osobą aktywną sportowo i może być Pani narażona (hipotetycznie) na kolejny uraz (złamanie przedramienia wczesniej operowanego) to sugerowałbym usunięcie mat. zespalającego. Na podjęcie decyzji ma Pani jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Jeżeli będzie to decyzja "na tak" - sprawę leczenia blizn skórnych pozostawiłbym do czasu wygojenia nowych blizn pooperacyjnych. Pozdrawiam