Ból i pieczenie nad lewą piersią - co może być przyczyną?

Witam. Od tygodnia odczuwam ból i pieczenie nad lewą piersią. Dodam, że mam bardzo stresującą pracę, nie palę papierosów i nie nadużywam alkoholu, ale za to pracuję po 10-12 godzin dziennie. Chodzę na nocki, jestem bardzo zmęczona takim trybem pracy. Ból trwa zaledwie 2-3 sekundy i mija, ale za to pojawia się bardzo często. Proszę o poradę. Dodam, że leczę się na niedoczynność tarczycy. Katarzyna
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisany ból najprawdopodobniej jest reakcją organizmu na stres i przemęczenie.
Gdy organizm nie ma zapewnionego odpowiedniego trybu życia, dolegliwości szybko dają się we znaki.

Zmęczenie i stres powodują szereg dolegliwości. Najczęściej pojawiają się one ze strony układu krążeniowo-oddechowego, jak i pokarmowego.

Jeżeli organizm narażony jest na przewlekły stres i brak współmiernego do pracy odpoczynku, prędzej czy później mamy do czynienia z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Uczucie bólu w okolicy serca może być wynikiem bezpośredniego działania wspomnianych wcześniej czynników przez skurcz naczyń krwionośnych, a poprzez to niedotlenienie serca. Należy pamiętać, że w Pani przypadku, chorując na niedoczynność tarczycy, ma Pani zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Aby uniknąć tych dolegliwości, należałoby zmienić tryb pracy, jednak nie zawsze jest to możliwe.
Ważne jest, aby mimo niesprzyjających godzin pracy, w miarę możliwości znaleźć czas na aktywny wypoczynek i racjonalną dietę. Ruch pomoże rozładować stres, a ma również istotny wpływ na wydolność układu krążenia.

Jeżeli uczucie bólu, pieczenia czy kołatania serca będzie się cały czas pojawiać i to ze zwiększoną częstotliwością, warto udać się do lekarza.

Pozdrawiam!