Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza mój wynik histopatologiczny?

Dysplasia epithelii predus (fredus) [niewyraźnie], prediocris cin 2. Fragmenty cewek gruczołowych oraz pasma nabłonka płaskiego z cechami dysplazji.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Chodziło prawdopodobnie o dysplasia epithelii gradus mediocris, czyli dysplazja średniego stopnia, tzn. CIN 2. Jest to wynik odpowiadający zmianom dyspastycznym w szyjce macicy średniego stopnia. Takie zmiany kwalifikuje się już jako H-SIL, czyli wymagające leczenia. Takie zmiany są wywoływane przez przewlekłe zakażenie wirusem HPV i mogą prowadzić w przyszłości do powstania raka szyjki macicy.

Czasem leczenie odwleka się w czasie ze względu na ewentualne powikłania przy porodzie, jednak to jest decyzja wspólnie podejmowana z ginekologiem. Dostępne metody leczenia to krioterpia, laseroterapia, elektrokonizacja, konizacja chirurgiczna. Wszystkie polegają na ograniczonym zniszczeniu fragmentu szyjki, w którym rozpoczyna się proces dysplastyczny tak, aby nie dopuścić do nowotworzenia.