Co mam dalej robić po złamaniu obojczyka?

Witam. 4 czerwca złamałem obojczyk. Operacja tego samego dnia,sruby plus płytka. Dziś ortopeda powiedział mi że za dwa tygodnie (8 tyg po operacji) mogę normie wrócić do pracy, bez żadnej rehabilitacji. Powiedział że rehabilitacja jest wymagana przy gipsie bądź noszonej ortezie. Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem, w sensie czy to jest normalne. W pracy czasem trzeba coś cięższego dźwignąć, 8 tyg nic nie podnoszę i tak nagle z marszu na głęboka wodę. A może nie ma co się szczypać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

okres powrotu do pełnej sprawności zależy od stopnia złamania obojczyka. Zazwyczaj w ciągu pierwszych 4-6 tygodni obojczyk powinien być unieruchomiony. Później można wdrożyć ewentualną rehabilitację. Decyzja o jej długości i formie podejmuje lekarz, mając na uwadze rodzaj złamania.

Czas całkowitego zrośnięcia się kości obojczyka wynosi około 10-12 tygodni. Do tego czasu raczej powinno się unikać pracy fizycznej, aby oszczędzać uszkodzoną kość.

Fizjoterapia w takim przypadku przyjmuje często formę ćwiczeń, ale pomocna jest również krioterapia (leczenie zimnem) oraz laseroterapia.

Ciężko stwierdzić czy 8 tygodniowa rehabilitacja jest wystarczająca, ponieważ nie mamy dostępu do informacji o stopniu i rodzaju złamania. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do zaleceń ortopedy, to można spróbować zasięgnąć opinii innego lekarza.

W wolnej chwili może się Pan zapoznać z odpowiedziami na pytania innych użytkowników, którzy mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-pomoc-po-zlamaniu-obojczyka-z-przemieszczeniem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-musze-dalej-nosic-orteze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-operacji-zlamanego-obojczyka-wystarczy-unieruchomienie-przez-temblak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.