Co mogą oznaczać takie białe, serowe upławy?

Witam. Od początku roku praktycznie cały miesiąc (nie licząc miesiączki, która pojawia się regularnie) mam biało serowate upławy, do tego prawie codziennie boli mnie na dole brzuch.. Czego to mogą być objawy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy, które utrzymują się tak długo muszą zostać zdiagnozowane przez specjalistę – sugeruję, by niezwłocznie skonsultowała się Pani z ginekologiem. Upławy oraz ból podbrzusza świadczą o toczącej organizm infekcji, która wymaga leczenia.

W przypadku upławów w kolorze białym, o konsystencji gęstej, grudkowatej, niemal z całą pewnością można domniemywać grzybicę pochwy, inaczej zwaną drożdżycą lub kandydozą. Jest to stosunkowo częste schorzenie, ponieważ drożdżaki to organizmy, które zasiedlają organizm ludzki i w sytuacji spadku odporności lub zaburzeń hormonalnych atakują. Więcej o upławach i o tym, co znamionują, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/preparaty-na-uplawy.

Leczenie grzybicy pochwy niekiedy jest żmudne i wymaga leków dostępnych na receptę, ale na pewno może Pani wspomóc się probiotykami ginekologicznymi oraz globulkami dostępnymi bez recepty, które bywają pomocne w leczeniu niektórych infekcji intymnych, w tym bakteryjnych czy grzybiczych. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-3-rzeczy-ktore-musisz-o-nich-wiedziec. Proszę także pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej oraz o powstrzymaniu się od współżycia aż do zakończenia leczenia (jeśli ginekolog potwierdzi hipotezę o kandydozie, leczeniu będzie podlegał także partner seksualny, nawet gdy nie ma objawów choroby).

Jeśli jest Pani zainteresowana, to problem grzybicy pochwy został poruszony w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.