Co mogą oznaczać takie zmiany na palcach i paznokciach?

Dzień dobry. Mam popękaną suchą skórę na dwóch największych palcach u stóp. Nie boli i nie swędzi. Zauważyłem też lekko zmiany na czubku paznokcia. Czy to grzybica i może coś innego jak może jest to od butów. Pracuje w takich niby gumowych butach w firmie produkującej lody. Może to wina obuwia? Dodałbym zdjęcie ale niestety nie widzę tutaj takiej możliwości.
KOBIETA, 35 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian trudno jednoznacznie stwierdzić, co może być powodem tych problemów skórnych. W tym przypadku warto udać się na konsultację do lekarza medycyny rodzinnej albo dermatologa. Dopiero wtedy lekarz będzie mógł określić, z czego wynika taki wygląd Pani stóp.

Z pytania wynika, że na co dzień dużo czasu spędza Pani w gumowych butach. Taki materiał nie sprzyja odpowiedniej wentylacji stóp i może przyczynić się do rozwoju różnych infekcji, np. o charakterze grzybiczym. Grzybica często objawia się właśnie łuszczeniem i zaczerwienieniem skóry. Pacjent może odczuwać także swędzenie tych okolic. Poza tym ze stóp może unosić się nieprzyjemny zapach.

Jeżeli lekarz faktycznie rozpozna grzybicę, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj w takich przypadkach stosowane są miejscowe preparaty w postaci maści i różnych kremów. Ważna jest także odpowiednia higiena stóp. Leczenie takich zmian może nieco potrwać, dlatego najlepiej w tym przypadku stosować się do zaleceń lekarskich.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego schorzenia można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-stop

Poza tym warto sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-zaczerwieniona-i-swedzaca-skora-stop https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wykryc-grzybice-stop

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.