Co oznaczają takie zmiany na stopie?

Dzień dobry. Od ok. Dwóch tygodni nad prawa stopa z przodu pojawi mi się małe swędzące, wypukłe krostki. Z czasem zaczynają mnie delikatnie boleć. Jedna blisko drugiej. Co to może być ?
KOBIETA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Niestety wyłącznie na podstawie opisu trudno jest wskazać przyczynę tej dolegliwości. Takie zmiany skórne powinien obejrzeć lekarz. Proszę zgłosić się do lekarza medycyny rodzinnej, który zdecyduje, czy będzie konieczna wizyta u specjalisty.

Czasami takie krostki mogą być wynikiem ukąszenia przez owady. W takim przypadku ulgę mogą przynieść różne maści dostępne w aptekach. Zdarza się również, że wskazują na alergię kontaktową. Proszę zastanowić się, czy zmiany nie nasilają się przypadkiem np. w wyniku noszenia konkretnego obuwia lub skarpetek z jakiegoś określonego materiału. Aby się przekonać, najlepiej zamienić te elementy garderoby na inne i zobaczyć, jak zareaguje na nie skóra. To samo warto zrobić z kosmetykami, których używa Pani do pielęgnacji stóp. Być może któryś z nich powoduje wystąpienie tego objawu.

Taki problem może wskazywać również na rozwój grzybicy potnicowej stóp. Więcej na jej temat można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy-stop.

Taki problem leczy się zazwyczaj przy pomocy różnych kremów, maści lub leków przeciwgrzybicznych. O tym, z jakim schorzeniem ma Pani dokładnie do czynienia oraz jakie leczenie będzie potrzebne w tym konkretnym przypadku zadecyduje lekarz po dokładnym obejrzeniu zmian i ewentualnej dodatkowej diagnostyce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.