Co może oznaczać to krwawienie po porodzie?

Witam. 7 tygodni temu urodziłam córeczkę. W zeszłym tygodniu odbyłam wizytę kontrolną u ginekologa i wszystko było dobrze. Dzisiaj natomiast zauważyłam lekkie krwawienie, które wygląda jak okres. Dziecko karmię mm i odciąganym z piersi pokarmem. Czy jest możliwe że to już okres? Myślałam że jak się odciąga pokarm albo karmi piersią to okres pojawia się później. Z góry dziękuję za odpowiedź, ponieważ mnie to niepokoi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugeruję, by umówiła się Pani na wizytę u ginekologa – trudno ocenić bez przeprowadzenia badania, czy krwawienie jest menstruacją.

Natomiast zdecydowanie nie można tego wykluczyć. To, kiedy pojawi się pierwsze krwawienie miesięczne po porodzie jest kwestią indywidualną – niekiedy jest to czas krótko po odbyciu połogu, w innych wypadkach kobiety zaczynają miesiączkować po upływie roku, a nawet i 15 miesięcy od porodu. Odsyłam do artykułu, w nim znajdzie Pani więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Faktycznie wiele zależy od tego, czy młoda mama karmi piersią. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem prolaktynyhormonu odpowiedzialnego za laktację – która zarazem hamuje pracę jajników. Niekiedy okres wraca pomimo karmienia piersią – zazwyczaj jest tak, gdy kobieta ograniczy liczbę karmień na dobę. W Pani przypadku może mieć związek z karmieniem mieszanym – pokarmem oraz mlekiem modyfikowanym, co prowadzi do zahamowania laktacji. Proszę pamiętać, że im częściej przystawia Pani dziecko do piersi lub używa laktatora, tym większe wydzielanie prolaktyny do krwi. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.