Co może powodować słabą miesiączkę?

Co może powodować zbyt słaba miesiączkę . Zawsze miałam regularna co 25 dni i trwająca 4-5 dni dość obfite krwawienia, teraz było 5 dni opóźnienia i krwawienie bardzo skąpe przez 2dni z czego drugiego dnia to bardziej było plamienie. Powinnam się niepokoić? Mam 30 lat ,regularnie współżyje, prawidłowo przebiegająca ciążę miałam 11 lat temu .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Nieduże krwawienie miesiączkowe jest mniej kłopotliwe, może jednak wzbudzić niepokój.

Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa około 28 dni, ale małe odchylenia od tej wartości nie są anomalią – prawidłowy nie powinien być dłuższy niż 35 dni, a także krótszy niż 25. Podczas miesiączki kobieta traci około 50–150 ml krwi, za skąpą miesiączkę (nazywaną hypomenorrhea) uznajemy tą, podczas której utrata będzie nie większa niż 50ml krwi lub pojawią się tylko plamienia. Przeciętne krwawienie stwierdza się wówczas, kiedy trwa 3 doby i dłużej. Skąpa miesiączka może trwać od kilku godzin do trzech dni.

Zdarza się, że czasami skąpa miesiączka pojawi się bez wyraźnego powodu. Inne możliwe przyczyny tego objawu to zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników - PCOS, zbyt wysoki poziom prolaktyny, za niski poziom estrogenów, brak owulacji), długie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zbyt niska masa ciała, zwiększony stres, duży trening fizyczny. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Jednorazowa sytuacja nie jest powodem do niepokoju, natomiast jeśli skąpe krwawienia utrzymają się dłużej niż 2-3 miesiące, wówczas należałoby skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.