Co oznacza taka skąpa miesiączka po Covid?

Witam. Ostatnio przechodziłam zakażenie covid-19. Miesiączka była w trakcie choroby,(przyjmowałam antybiotyk). Miesiączka była obfita i dłuższa niż zwykle. W tym miesiącu jest BARDZO skąpa. Można powiedzieć, że bardziej plamienie niż okres. W ciąży nie jestem. Stosujemy z mężem podwójne zabezpieczenie (mamy 3dzieci). Czy po covid-19 może wystąpić tak skąpa miesiączka?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Podczas krwawienia menstruacyjnego kobieta traci około 50–150 ml krwi. Za skąpą miesiączkę (hypomenorrhea) uznajemy taką, przy której utrata krwi nie przekracza 50ml lub w ogóle pojawi się jedynie plamienie.

U niektórych kobiet skąpa miesiączka może się pojawić bez poważnej przyczyny. Innym powodem zmniejszonego krwawienia mogą być zaburzenia hormonalne (PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, za wysoki poziom prolaktyny, za niski poziom estrogenów, brak owulacji), zbyt niska masa ciała, długie stosowanie hormonalnej antykoncepcji, zwiększony trening fizyczny, silny stres. Więcej o skąpych miesiączkach może Pani przeczytać tutaj https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Wspomniała Pani również o przechorowaniu COVID-19. Jest wysoce prawdopodobne, że w Pani wypadku to koronawirus tak wpłynał na długofalowe funkcjonowanie Pani organizmu. Wirus SARS-CoV-2 niestety wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale na działanie całego ustroju. U kobiet, które przechorowały COVID-19 często pojawiają się zaburzenia w cyklu menstruacyjnym. Dlatego wpływ koronawirusa na żeńskie narządy rozrodcze aktualnie jest przedmiotem wielu badań. Może Pani więcej na ten temat przeczytać w artykule https://portal.abczdrowie.pl/covid-19-moze-zaburzac-cykl-miesiaczkowy-kobiety-skarza-sie-na-dokuczliwe-objawy.

Jeśli skąpe miesiączki utrzymują się dłużej niż 2-3 miesiące, wówczas zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.