Dlaczego moja miesiączka była tak skąpa?

Niecałe 2 tygodnie siedziałam w stresie z powodu tego czy dostanę okres,bo pewien chłopak wsadził mi penisa na niecałe 2 minuty bez gumki. Nie spuścił się ale i tak byłam przez to bardzo zestresowana,z tego powodu robiłam 3 testy ciążowe i wynik był jeden-negatywny. Dziś po niespełna 2tygodniach dostałam okres tylko,że jest on taki mały,prawie nic nie ma na tej podpasce ani nie bolał mnie jakoś specjalne brzuch,a moje okresy są bardzo bolesne i bardzo obfite. Chciałam spytać czy jest na to jakieś wyjaśnienie,czy to przez stres? Czy coś ze mną nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skąpa miesiączka może mieć wiele przyczyn, lecz gdy zdarza się jednorazowo nie powinna stanowić powodu do obaw. Faktycznie może być jednym z symptomów wczesnej ciąży – plamienie przypominające menstruację u niektórych kobiet pojawia się nawet przez pierwsze 3-4 miesiące ciąży. U Pani jednak jest to wykluczone, co potwierdziły testy ciążowe.

Hypomennorhoea może mieć podłoże chorobowe, w tym wynikające z zaburzeń hormonalnych. Zatem jeśli menstruacja w takiej formie pojawi się w kolejnym cyklu, warto zbadać poziom hormonów płciowych, w tym prolaktyny i estrogenów, a także hormonów tarczycy (na początek wystarczy TSH). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Dodatkowo pomocne będzie wykonanie USG, który ujawni ewentualne nieprawidłowości w narządzie rodnym, np. torbiele jajnika. Jeśli w kolejnym cyklu miesiączka będzie tak obfita i długa, jak zazwyczaj, nie ma Pani powodu do niepokoju – w takim przypadku można uznać, że skąpa menstruacja spowodowana była nadmiernym stresem. Być może przydatny okaże się również ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.