Dlaczego moja miesiączka nie jest taka jak zawsze?

Co to może oznaczać? Boje się że jestem w ciąży gdyż zawsze miałam regularne miesiączki 28 dniowe. A obecna zaczęła się w 26 dniu... Wszystko byłoby ok gdyby nie to że ona nie jest normalna bo zawsze mam obfite a ta jest bardzo skąpa przez jeden dzień zaledwie miałam bardziej obfitą z pojawiającymi się skrzepami. Teraz pojawia się kilka kropelek nawet nie i tyle.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Niewielkie krwawienie miesiączkowe jest mniej kłopotliwe, jednak może się wiązać z dużym niepokojem, np. w przypadku podejrzenia nieplanowanej ciąży. Jednak jest to tylko jedna z bardzo wielu możliwości.

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni, jednak niewielkie odchylenia od tej liczby są normalne - prawidłowy nie powinien być krótszy niż 25 dni i dłuższy niż 35. Podczas krwawienia następuje utrata około 50–150 ml krwi. Kiedy podczas menstruacji kobieta traci mniej niż 50ml krwi, bądź pojawiają się tylko plamienia, wówczas mówimy o skąpych miesiączkach, inaczej nazywanych hypomenorrhea. Zazwyczaj trwają one od kilku godzin do trzech dni. Trzy doby to już norma przy przeciętnym krwawieniu.

Zdarzają się kobiety, u których skąpe miesiączki nie mają żadnego poważnego źródła. Jednak jednocześnie może być wiele innych powodów tego stanu rzeczy, dlatego dobrze byłoby udać się do ginekologa i wykonać badania diagnostyczne i ustalić, co zadziało się w Pani organizmie. Badania, które się wykonuje w takiej sytuacji to oznaczenie poziomu hormonów, USG i histeroskopia. Po rozpoznaniu można ustalić, czy jest potrzebne celowane leczenie.

Lista możliwych przyczyn skąpych miesiączek to: zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników, zwany PCOS, podniesiony poziom prolaktyny, cykle bezowulacyjne, niski poziom estrogenów), długie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, niedobór masy ciała, silny stres, długotrwały trening fizyczny. Więcej na temat skąpych miesiączek przeczyta Pani w artykule https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej pozytywnej diagnozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.