Dlaczego miesiączka jest teraz mniej obfita?

Witam, ostatni cykl rozpoczął się 18.09. 1 i 15.10 odbyłam stosunek zabezpieczony z chłopakiem (prezerwatywa nie pękła i nie zsunęła się nie było też wytrysku w środku). Kilka dni przed spodziewaną miesiączką miałam bardzo wrażliwe sutki, pojawił się trądzik i miała dużą ochote na słodycze. Miesiączka opóźniła się 7 dni (cykle mam ok. 33 dniowe), jednak cały czas miałam tkliwe piersi a po czasie pojawiły się bóle w podbrzuszu. W pierwszym dniu miesiączki miałam bóle i skurcze brzucha, miesiaczka początkowo była słaba jednak wieczorem krwawienie było silniejsze. Przez następne 2 dni krwawienie było stosunkowo obfite (były w nim skrzepy a krew była żywo czerwona), jednak mniej obfite w porównaniu do poprzednich miesiączek. Dzisiaj w 4 dniu krwawienie jest bardzo słabe (takie krwaiwnie mam zwykle na koniec krwawienia). Mój okres trwa zwykle 7 dni. Co może przyczynić się do skrócenia mojej miesiaczki. Dodam że bardzo stresowałam się ciążą co mogło być przyczyną spóźnienia się okresu jednak go dostałam. Ale dlaczego jest krótszy i minimalnie mniej obfity od poprzednich?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

mniej obfita miesiączka nie zawsze jest powodem do niepokoju, w szczególności w Pani sytuacji, gdy dalej jest ona prawidłowa.

Problem może się pojawić w momencie, kiedy miesiączki trwałyby krócej niż 3 dni. W takim przypadku, gdyby taki stan pojawiał się niemal w każdym cyklu, niezbędna byłaby wizyta u ginekologa, który wykonałby podstawowe badania.

Do sytuacji występowania mniej obfitych miesiączek może doprowadzić wiele czynników, zaliczamy do nich między innymi: stres, zmianę diety i otoczenia, a także zaburzenia hormonalne. Wszystkie te czynniki mogą bowiem doprowadzić do rozstrojenia cykli miesiączkowych.

Więcej o podanym zagadnieniu przeczyta Pani w treściach, do których link zamieszczam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/coraz-mniej-obfite-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/malo-obfity-okres-a-stres

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.