Co oznacza taki poziom ferrytyny u 58-latki?

Mam podwyższony poziom ferrytyny 223 ng/ml.Czy powinnam się martwić?

Dobry wieczór,

szkoda, że nie napisała Pani z jakiego powodu była wykonywana diagnostyka oraz czy choruje Pani na choroby przewlekłe i jakie przyjmuje leki nawet te bez recepty, są to bardzo istotne informacje.

Wracając do pytania, zwiększony poziom ferrytyny może być spowodowany stanem zapalnym, reumatoidalnym zapaleniem stawów, uszkodzeniem wątroby, martwicą komórek na przykład nowotworowych, nadmiarem żelaza w ustroju ( hemochromatoza pierwotna lub potransfuzyjna, hemolityczna lub aplastyczna ).

Zalecał bym stacjonarną wizytę u lekarza pierwszego kontaktu który zapozna się z wynikiem wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz objawy kliniczne i zleci konsultacje do hematologa jeśli uzna za stosowne.

Pozdrawiam