Co zrobić z tym poziomem żelaza?

Witam, Od około 2 lat zauważam u siebie bardzo wysoki poziom żelaza, który zaniepokoił też mojego lekarza rodzinnego. Mimo wysokiego żelaza czuje się bardzo słabo, jestem blada i wiecznie zmęczona. Lekarz zalecił odpowiednią dietę, ale poziom żelaza nadal przekracza normy, wynosi nawet do 270 ug/dl (norma do 180). W czasie pandemii ciężko o wizyty lekarskie, planuje więc prywatną wizytę u hematologa, stąd też pytanie-jakie badania powinnam jeszcze wykonać, zanim zgłoszę się do specjalisty. Czy same wysokie wyniki poziomu żelaza powinny mnie niepokoić, czy ważne są też inne parametry? Proszę mi podpowiedzieć, co mam jeszcze zbadać. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sam poziom żelaza nie jest miarodajny i wiarygodny w ocenie problemu – wskaźnik ten szybko ulega zmianie wskutek diety. Oczywiście jednak zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza w diecie jest niebezpieczny – zbyt duża podaż żelaza może być toksyczna dla narządów wewnętrznych, w których pierwiastek się odkłada. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza

U Pani faktycznie poziom ten jest nadmiernie wysoki, ale by ocenić czy stan ten jest patologiczny warto oznaczyć we krwi nie tylko poziom żelaza, ale i transferryny, ferrytyny oraz TIBC. Niestety nadmiar żelaza, jeżeli jest to stan permanentny, może wskazywać na hemochromatozę. O chorobie może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/mecza-cie-bole-stawow-powodem-moze-byc-hemochromatoza.

Wraz z tymi wynikami proszę zwrócić się do internisty lub hematologa. Proszę również zwrócić uwagę na swoją dietę – czy nie ma w niej nadmiaru produktów bogatych w żelazo. Z pewnością warto je, przynajmniej tymczasowo, ograniczyć.

Być może przydatny będzie także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo-we-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.