Jak rozumieć ten wynik badania poziomu żelaza?

Witam mam wysoki poziom żelaza 200, norma jest do 160, jakie badania powinnam jeszcze wykonać,? Czy może być tak że mimo wysokiego żelaza może być niski poziom ferrytyny i nadal trzeba przyjmować żelazo?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. Taka diagnostyka pomaga w ocenie ogólnego stanu funkcjonowania organizmu oraz, aby wykluczyć lub potwierdzić występowanie wielu schorzeń.

Nie napisała Pani, dlaczego wykonała takie badania, a także, czy występują jakieś pewne dolegliwości oraz choroby przewlekłe.

Według Pani wyniku badania, poziom żelaza uległ podwyższeniu, jednak nie jest to bardzo wysoka wartość. Czasami zdarza się sytuacja, że nie było odpowiedniego przygotowania przed pobraniem próbki krwi. Często przy przyjmowaniu niektórych leków, a także spożycie przed badaniem czerwonego mięsa, może dojść do zawyżonych wyników.

Nadmiar żelaza w surowicy krwi często jest wynikiem choroby metabolicznej – hemochromatozy. Schorzenie to polega na nadmiernym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego. Jest to jednak dość rzadka przypadłość, dlatego tylko szersza diagnostyka mogłaby ją potwierdzić. Czasami również nadmiar żelaza mógłby świadczyć o chorobach wątroby, jak żółtaczka, czy stłuszczenie tego narządu.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem internistą, żeby ocenić Pani wynik oraz by mógł zastosować odpowiednie kroki postępowania, a także dalszą konieczność suplementacji tego pierwiastka.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty