Czym może być spowodowany ten poziom żelaza?

Witam. Mam pytanie odnośnie poziomu żelaza we krwi kobieta lat 47 poziom żelaza 240,2 przy normie 50-170. Morfologia w normie,jedynie obniżone MPV 7,4 przy normie 8,8. Czym może być spowodowany ten poziom żelaza,czy to coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmiar żelaza w organizmie ludzkim jest niebezpieczny (toksyczny), ponieważ może prowadzić m.in. do uszkodzenia narządów takich jak wątroba, serce czy płuca, dlatego też należy ustalić przyczynę tak wysokiego poziomu pierwiastka.

Jedną z nich może być tzw. hemochromatoza, o której może Pani przeczytać pod adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciazenie-zelazem-cichym-zabojca. Ponieważ jest to metaboliczna choroba dziedziczna, to można wykonać test na obecność mutacji genu HFE. Poza tym istnieje szereg możliwych przyczyn kumulacji żelaza w organizmie. Wymienia je nasz ekspert, zachęcam do zapoznania się z jego sugestią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-wysoki-poziom-zelaza-we-krwi-a-zaburzenia-nastroju.

Natomiast warto pamiętać, że poziom żelaza we krwi jest wartością stosunkowo szybko zmieniającą się – niekiedy przyczyną podwyższonych parametrów jest po prostu dieta bogata w ten pierwiastek, przy czym należy tu wspomnieć, że już po kilku dniach spożywania produktów bogatych w żelazo, jego poziom we krwi wzrasta. Wówczas warto ograniczyć spożycie niektórych produktów – zwłaszcza czerwonego mięsa, a następnie ponowić badania, poszerzając je o badanie ferrytyny i transferyny. Więcej w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-zelazo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.