Co może znaczyć wysoki poziom ferrytyny?

Co może oznaczać wysoki poziom ferrytyny (ponad normę) i do tego poziom żelaza w normie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie poziomu żelaza jest mało miarodajne, więc do przeanalizowania poziomu tego pierwiastka we krwi przydatne są zwłaszcza wyniki ferrytyny, ale też transferryny oraz TIBC, (określa zdolność organizmu do wiązania żelaza). Poziom żelaza we krwi bardzo szybko ulega zmianie, więc gdy nie jest podwyższony, może to oznaczać tylko tyle, że w ostatnim czasie nie dostarczała go Pani z pożywieniem.

Więcej na temat tego pierwiastka w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Z kolei ferrytyna jest swoistym magazynem żelaza. Ponieważ nie napisała Pani, jaki konkretnie jest poziom ferrytyny, to trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Jeżeli poziom ten przekracza normę nieznacznie, to może to oznaczać tylko konieczność zmiany diety i wyeliminowania z niej produktów bogatych w żelazo lub zrezygnowania z zażywanych suplementów diety, w których składzie znajduje się ten pierwiastek. Nieznacznie podniesiony poziom ferrytyny świadczy niekiedy również o stanach zapalnych w organizmie czy stresie oksydacyjnym.

O ferrytynie przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

W przypadku gdy poziom ten podniesiony jest znacznie, trzeba pogłębić diagnostykę, ponieważ wysoki poziom żelaza w organizmie ma negatywny wpływ na narządy wewnętrzne. Przyczyną podniesionego poziomu ferrytyny może być szereg chorób ogólnoustrojowych, w tym chorób autoimmunologicznych, zaburzenia pracy wątroby czy śledziony lub RZS.

W tym wypadku sugeruję skonsultowanie wyników badań z lekarzem, który je zlecił i który powinien zadecydować o dalszej diagnostyce lub skierowaniu Pani do specjalisty.

Być może pomocne okażą się także odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-wysoki-poziom-ferrytyny oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-ferrytyny-czy-to-grozne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.