Co oznacza wynik MR twarzoczaszki u 58-latki?

Dzień dobry. Dostałam skierowanie na MR twarzoczaszki z powodu obrzęku policzka i bólu. Wynik MR: w sekwencji przeglądowej FLAIR wykonanej na struktury wewnątrz czaszkowe nie stwierdza się zmian ogniskowych o patologicznych sygnałach. Układ komorowy nadnamiotowy miernie szeroki. Komora III o wymiarze czołowym do około 6,1mm. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Przestrzenie płynowe podpajęczynówkowe zachowane. Zwoje nerwów trójdzielnych nie wykazują cech patologii- wykazują niskie sygnały- obraz prawidłowy. Jedynie na zdjęciach AX 3D FIESTA wykonana warstwami grubości 0,8 mm widoczna jest minimalna asymetria nerwów trójdzielnych. Proszę o wyjaśnienie, co oznacza opis dotyczący układu komorowego? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani badanie obrazowe w celu skontrolowania sytuacji zdrowotnej. Każde takie postępowanie może w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości i pozwala na szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego, prawdopodobnie nie zauważa się nic niepokojącego, wymagającego natychmiastowego działania. Jednakże stwierdzony miernie poszerzony układ komorowy powinien być do dalszej kontroli w czasie określonym przez lekarza.

Natomiast minimalna symetria nerwów trójdzielnych może powodować ucisk i nieznaczne dolegliwości bólowe ze strony twarzoczaszki i określonej części policzka.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwobol-nerwu-trojdzielnego

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-nerwu-trojdzielnego-polineuropatia-neuralgia

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uklad-komorowy-poszerzony-i-przestrzenie-plynowe-podpajeczne-w-normie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.