Co oznaczają te grudki w obrębie gardła?

W jamie ustnej, dokładnie na bocznej ścianie gardła i na języku w kierunku gardła zaobserwowałam skupisko grudek w kolorze, który nie odróżnia się od gardła i języka. Moim pierwszym skojarzeniem jest wirus brodawczaka. Proszę o informację jakie są inne możliwości zmian, a także podpowiedź do jakiego specjalisty się udać. Jeśli jest to wirus brodawczaka czy jedynym leczeniem jest usunięcie chirurgiczne i czy warto się go podejmować na obecnym etapie? Bardo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem internistą oraz laryngologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł postawić właściwą diagnozę.

Trudno z racji odległości ocenić precyzyjnie Pani stan zdrowia. Wirus brodawczaka może być zlokalizowany w jamie ustnej, dając przy tym pewne objawy, jak: obecność gładkiej lub palczastej zmiany w postaci grudki znajdującej się na podniebieniu, języku, dziąśle lub migdałkach. Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu danej zmiany. Jednak o rodzaju leczenia może zadecydować wyłącznie lekarz specjalista.

Istnieje również przypuszczenie, że opisane przez Panią grudki mogą wskazywać na alergię wziewną lub pokarmową. Często występują specyficzne zmiany w obrębie jamy ustnej, świadczące właśnie o alergii.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ktore-mozna-wyczytac-z-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/plamki-na-jezyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.