Dlaczego mój język jest popękany i są na nim brodawki?

Witam mam 23 lata i moj jezyk strasznie sie zmienil od 2 lat jest popękany i sa na całym jezyku brodawki czasem puchnie czy to moze byc rak przez HPV ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

objaw popękanego języka może być spowodowany wieloma czynnikami. Po pierwsze, taki stan może być spowodowany chorobą brodawczaka ludzkiego, zwanego inaczej wirusem HPV. U kobiet, w największej ilości przypadków atakuje on szyjkę macicy, jednak równie często może się on pojawić w jamie ustnej. Jest to stan przednowotworowy lub już nowotworowy, dlatego bardzo ważnym jest kontakt z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań. Objawia się on bólem jamy ustnej, nieprzyjemnym zapachem, ślinotokiem oraz pojawieniem się drobnych, białych zmian głównie na języku.

W innym przypadku może się okazać, że Pani stan jest spowodowany grzybicą języka i wtedy należy stosować leki przeciwgrzybicze. Popękany język jest też objawem cukrzycy, dlatego warto byłoby wykonać badania na podwyższony cukier we krwi.

Możliwe też, że problem jest spowodowany zespołem Melkerssona Rosenthala, reakcją alergiczną lub dolegliwością suchości w ustach, jednak żeby cokolwiek potwierdzić, należy udać się do lekarza i wykonać badania.

W wolnej chwili może się Pani zapoznać z naszymi artykułami, które opisują podany przez Panią stan, a także choroby go powodujące:

https://portal.abczdrowie.pl/popekany-jezyk-zespol-melkerssona-rosenthala-suchosc-w-ustach-reakcja-uczuleniowa

https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.