Co robić z nawrotami owsicy?

Dzień dobry! 1.5 roku temu po praz pierwszy u syna wystąpiły owsiki.Cała rodzina wzięła pyrantelum 2.dawki w odstępie 2 tyg.Nie minęły 2 miesiące powtórka.Tym razem dostali.wszyscy vermox.Za każdym.razem.rystrykcyjna higiena do tego stopnia,że.wszyscy mięli mnie dość...3 miesiące przerwy i znowu owsiki...i tak w ciągu 1,5 roku 6 razy.Wszystke tabletki były brane 2x.Sprzątanie,prasowanie...Naprawdę bylam.już tym.zmęczona...i na pól roku spokój...Powitałam 2024...i co owsiki tym.razem objawy mieliśmy wszyscy.Jestem.załamana.Nie wiem.co mam.zrobić,żeby tego paskudztwa się.pozbyć w.końcu.Rodzina też jest już zmęczona i wiem,że tym.razem nie przestzregają już tak drastycznie zasad jak poprzednimi razy.Gdzie mogę się udać?T
KOBIETA, 39 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W procesie leczenia owsicy ważne jest, aby wszyscy domownicy przestrzegali kilka podstawowych zasad: w dniu podania leku konieczne jest wysprzątanie całego mieszkania, wypranie pościeli, firan, koców, obrusów, ręczników, bielizny i odzieży w wysokiej temperaturze, warto również użyć parownicy lub żelazka w celu zdezynfekowania łóżek (wszystko należy powtórzyć w dniu podania kolejnej dawki), poza tym należy przestrzegać diety bezcukrowej, myć często ręce.

W przypadku, gdy choroba stale powraca, należy rozważyć, czy żaden z domowników nie ma kontaktu z osobą zakażoną spoza domu, co może grozić powtórnym zarażeniem pasożytami - dzieje się tak np. kiedy owsica występuje w przedszkolu/szkole i dzieci mają kontakt z innymi chorymi.

W celu dobrania odpowiednich leków przeciwko owsikom warto, aby udała się Pani do parazytologa – lekarza zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób pasożytniczych.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat owsicy:

https://parenting.pl/nawracajaca-owsica

https://parenting.pl/jak-wygrac-z-nawracajaca-owsica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.