Co takiego może być przyczyną spóźniania się okresu?

Witam, mam 18 lat i pod koniec listopada pojawiła mi się brazowa wydzielina z pochwy, trwała jakoś do połowy grudnia, 15 grudnia dostalam okres który trwał do 16 grudnia a zawsze trwa równy tydzień i teraz według kalendarzyka okres spóźnia mi sie jakos 1-2 dni. Moje cykle różnie trwają różnica to jakieś 31-36 dni zależy czy sie stresuje i czy uprawiam dużo sportu. Pytanie co może byc przyczyną spóźniania sie okresu. Czy to te plamienia? Ciążę można wykluczyć bo nie uprawiam stosunku.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny spóźniającego się okresu mogą być różne. Niekiedy menstruację może opóźnić silny i nagły stres. Wszystkie nieprawidłowości związane z cyklem miesiączkowym warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, który wykona odpowiednie badania i w razie konieczności dobierze skuteczne leczenie. Niestety, aby stwierdzić czy brązowe plamienie, które wystąpiło u Pani przed okresem, jest zwiastunem poważniejszych dolegliwości, należałoby przeprowadzić badanie oraz wnikliwy wywiad, co pozwoli na ustalenie przyczyny nieprawidłowego krwawienia. Inną przyczyną nieregularnego okresu może być nadmierny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta, zmiana wagi czy problemy hormonalne.

Więcej na ten temat przeczytać może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-inne-niz-ciaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spozniajacy-sie-okres-u-18-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.