Co to jest adenomyomatoza pęchęrzyka żółciowego?

witam ,co to jest adenomyomatoza pęchężyka żółcioewgo ,bo takie jest u mnie podejrzenie oraz pogrubiałe ścianki 9-14 mm,serdecznie dziękuję ,Norbert

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to zaburzenie, zaliczane do cholecystoz przerostowych (stanów przerostowych pęcherzyka żółciowego), w którym dochodzi do nadmiernego rozwoju błony śluzowej wyściełającej wnętrze pęcherzyka żółciowego i przerostu jej warstwy gruczołowej. Dochodzi też do powstania uchyłków wnikających w głąb warstwy mięśniowej pęcherzyka żółciowego. Twory te, stwierdzane też w innych chorobach pęcherzyka żółciowego, przyjęły nazwę uchyłków lub zatok Rokitansky'ego