Co znaczą liczne obszary zwyrodnienia tłuszczowego w trzonach kręgowych?

Proszę o interperetacje wyniku MR kręgosłupa lędzwiowo -krzyzowego mezczyzna lat 57 . Badaniem objęto odcinek Th12/S5 kręgosłupa. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędzwiowej, półpoziome ustawienie kości krzyżowej .Wysokość trzonów kręgów zachowania , nierówności blaszek granicznych . Guzki Schmorla niemal we wszystkich trzonach kręgowych. Liczne obszary zwyrodnienia tłuszczowego w trzonach kręgowych .Zaostrzenia na krawedziach trzonów kręgowych. Tarcze miedzykręgowe o prawidłowej wysokości , na poziomach L4/ L5 oraz L5/S1 odwodnione. Na poziomie L2/L3 szerokopodstawna protruzja tarczy miedzykręgowej wrz z zaostrzeniami powoduje umierkowane, obustronne ograniczenie otworów miedzykręgowych. Na poziomie L3/L4 szerokopodstawna protruzja tarczy miedzykręgowej wraz z zaostrzeniami powoduje obustronne ograniczenie otworów miedzykręgowych, w nieco większym stopniu prawego. Przerośniete więzadła zółte dodatkowo od tyłu redukują worek oponowy. Na poziomie L4/L5 centralno-lewoboczna protuzja tarczy międzykręgowej powoduj asymetryczny ucisk na struktury worka oponowego,ucisk na lewy nerw rdzeniowy i wraz z zaostrzeniami obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych , w większym stopniu lewego oraz stenozę kanału kręgowego. Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna protuzja tarczy międzykręgowej wraz z zaostrzeniami powoduje obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych , w nieco większym stopniu prawego z możliwością ucisku na prawy nerw rdzeniowy. Morfologia sygnału rdzenia kregowego prawidłowa.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja neurochirurga i ustalenie dalszego postepowania