Co znaczą plamki na paznokciu u stopy?

Dzień dobry pojawiły się u mnie czarne plamki na paznokciu u stopy co to może być ? Urazu nie było.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

źródeł opisanego przez Panią przypadku może być kilka. Po pierwsze może być on spowodowany urazem mechanicznym - i niekoniecznie to musi być uderzenie itd. Problemem mogą być również za duże buty, które w momencie ruchu powodują ucisk na palce, w wyniku czego może powstać krwiak.

Powodem mogą być również choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, choroby serca, czy dna moczanowa. Czasami zdarza się również, że taki stan jest spowodowany zakażeniem grzybiczym, który leczy się preparatami przeciwgrzybiczymi.

Najpoważniejszą przyczyną może być czerniak, który jest bardzo groźną chorobą nowotworową skóry. W takim przypadku potrzebna jest pilna diagnostyka. Jeżeli podejrzewa Pani u siebie to schorzenie, to jak najszybciej proszę się udać do lekarza dermatologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaplanuje ewentualne leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemna-plama-na-paznokciu-u-stopy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemne-plamki-na-paznokciu-u-stopy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.