Co znaczy takie pulsowanie szyi?

Dzień dobry, ostatnio przyglądając się szyi zauważyłem że z lewej strony jak i z prawej widać pulsowanie skóry w miejscu gdzie można wyczuć puls. Czy takie widocznie pulsowanie skóry w tym miejscu jest normalne dodam że mam 175 cm wzrostu oraz 62 kg wagi

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Istnieje przypuszczenie, że pulsowanie w okolicy szyi, o którym Pan pisze to tętnienie tętnic szyjnych. Stan ten cechuję się skurczowym tętnieniem wzdłuż przebiegających naczyń krwionośnych wzdłuż szyi.

Takie pulsowanie można najczęściej zaobserwować u osób szczupłych oraz podatnych na stres. Tętnienie tętnic występuje z większą częstotliwością u osób palących, narażonych na przemęczenie oraz nadużywających środki pobudzające akcję serca. Długotrwały stres i niewyspanie potęgują ten stan. Zwiększone pulsowanie może występować również po wzmożonym wysiłku fizycznym oraz spożywaniu dużej ilości napojów zawierających w swoim składzie kofeinę.

Opisane przez Pana objawy nie powinny sugerować czegoś niepokojącego, jednakże proponujemy konsultację z lekarzem rodzinnym. Specjalista przeprowadzi wywiad i zadecyduje o ewentualnej diagnostyce oraz farmakoterapii.

Pomocne mogą być takie badania jak: pomiar ciśnienia tętniczego, EKG oraz doppler tętnic szyjnych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-doppler-tetnic-szyjnych-i-kregowych-przygotowanie-przebieg-wskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.