Co zrobić z tym alkoholizmem męża?

Gdzie szukać pomocy, jakie podjąć kroki? Mąż od zawsze lubił alkohol, jak twierdzi lubi ten stan. Ja okazjonalnie pije, raczej unikam stanu upicia, A od około 2 lat nic - ciąża, karmienie piersią. Zaczynam już źle się czuć z tym, że mąż co piątek wybywa z domu,żeby się napić. Nie wiem dokładnie gdzie ,co i z kim . Zapytany (Na drugi dzien) mówi, że z kumplem X lub Y. Zawsze po tym wyjściu wraca późno... około 2, czasem bywa że nad ranem. Często kompletnie pijany. Od roku , jak urodziłam syna, nie śpi ze mną , tylko na kanapie. Od kilku miesięcy w tygodniu też zdarza mu się wyjście, na krócej, ale te, tak bez słowa. Jak dzwonię to mówi, że za pół godziny będzie.. ale nigdy nie wraca tak jak obiecuje. Czuje sie kompletnie osamotniona i wkurzam się ja to że zostaje z dzieckiem i wszystko przy małym ogarniam sama (nocne wstawianie itd). Czy to jest alkoholizm? Czy ja jestem wspoluzalezniona? Czesto mysle i nawet juz mowie, że mam męża dosyć, że najchętniej bym odeszła... on na drugi dzień albo leży do popołudnia na kanapie, albo wstaje jak gdyby nigdy nic i robi wymyślne śniadania. Ani słowem nie wracając do poprzedniego wieczoru, nocy. Dawniej robiłam awantury, dochodziło do szarpaniny... teraz kładę się, zamyMam drzwi sypialni i dbam o spokojny sen dziecka. Maz twierdzi że w domu nie może to idzie... A jak proponowałem wspólne piwko wieczorem to i tak po jednym, dwóch, kończyło się tak, że miał "mało " i szedł... A to "z psem " ns 1h spacer, a to do sklepu po słonecznik, A to na papierosa... z kazdym kolejnym wyjściem wracał coraz bardziej chwiejnym krokiem... Czasem umawiamy się, żeby nie wychodził nigdzie, ale i tak wieczorem wymyśla jakiś pretekst.... ostatnio pije małe nalewki w drodze ze sklepu, żeby szybko kopło. Wiem to z aplikacji zakupowej.... pytanie, co mam zrobić , nie chce tak wychowywać dziecka.... rozmowa z mężem nie daje nic. Jestem z nim od 10 lat(8malzenstwa)....

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem aby zastanowić się jakie ma Pani oczekiwania wobec tej sytuacji. Są Państwo ze sobą 10 lat, są momenty dobre i złe, pojawiają się wątpliwości czy jest to sytuacja dla Pani i dla dziecka korzystna. Rozmowa ze specjalistą może pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania. Może Pani uzyskać pomoc w ośrodku leczenia uzależnień ( https://gliwice.eu/miasto/opieka-medyczna-i-spoleczna/pomoc-spoleczna/pomoc-uzaleznionym ).
Pozdrawiam
Dorota Nowacka