Co zrobić z tym świądem okolic odbytu?

Swędzenie i pieczenie okolic odbytu. Witam serdecznie, Filip (20 lat) od dłuższego czasu mam problem z mocnym swędzeniem okolic odbytu które objawia sie co jakiś czas takimi napadami i pojawia się rownież pieczenie. Mam łuszczycę genetyczna czy może to mieć powiązanie ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn swędzenia i pieczenia okolic odbytu może być naprawdę bardzo wiele. Do najczęstszych i najbardziej prawdopodobnych możemy zaliczyć schorzenia, takie jak żylaki, grzybice, czy szczelina odbytu. Powodem może być również podrażnienie okolic odbytu, który pojawia się podczas długotrwałych biegunek oraz przy nietrzymaniu stolca.

Popularnymi przyczynami są również: brak higieny, stosowanie zbyt szorstkiego papieru toaletowego, zły dobór bielizny, czy alergie.

W Pana przypadku kluczową rolę może też odgrywać łuszczyca genetyczna. Jednym z jej objawów jest właśnie świąd w okolicach odbytu, który może być również spowodowany innymi współistniejącymi infekcjami.

Do sposobów radzenia sobie z tym problemem zalicza się stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych, które łagodzą objawy. Aby być pewnym stanu swojego zdrowia, proszę udać się do lekarza proktologa lub dermatologa, który poprzez odpowiednie badania będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują Pana problem:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.