Co oznacza ten świąd odbytu?

Od paru lat borykam się ze swędzeniem okolic odbytu i pochwy. Zaczyna się tuż pod pochwą i swędzi do odbytu. Jest to dla mnie dość wstydliwa sprawa i nie byłam z tym u lekarza. Idę w poniedziałek na kontrolę do ginekolog i zastanawiam się czy jest sens mu powiedzieć? Czy gin zajmuje się też tymi miejscami?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świąd okolic odbytu i pochwy może wskazywać na infekcję grzybiczą. Okolice genitaliów, gdzie panuje wilgoć i jest utrudniony przepływ powietrza, są często zasiedlane przez bakterie czy grzyby z gatunku Candida. Zazwyczaj świąd w okolicach między pochwą a odbytem manifestuje się pogrubiałą, obrzmiałą śluzówką, podrażnioną, zaczerwienioną, nierzadko z sączącym się płynem surowiczym.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Choć faktycznie świąd genitaliów może być krępującym problemem, to zdecydowanie powinna Pani poinformować o tym ginekologa. Konieczne jest obejrzenie zmian i ewentualne pobranie wymazu (wyskrobin), by ustalić czy faktycznie świąd wywołuje grzybica, czy może jest to infekcja bakteryjna.

Zarówno badaniami, jak i leczeniem zdecydowanie powinien zająć się ginekolog, stąd nie powinna się Pani wahać. Infekcje bakteryjne i grzybicze można leczyć za pomocą maści i leków doustnych o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Jeśli jednak przyczyną świądu jest zapalenie skóry, przetoka, hemoroidy czy szczelina odbytu, niewykluczone, że ginekolog skieruje Panią do chirurga lub proktologa czy dermatologa.

Więcej informacji na temat przyczyn świądu odbytu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.