Czas potrzebny na regenerację mięśni po treningu na siłowni

Wieczorami odbywam treningi na siłowni, po których wracam do domu dopiero po 22. Kładę się spać ok. 23 i potrzebuję około godziny na zaśnięcie. Aby zdążyć rano do pracy, muszę wstać o 6. Oznacza to, że nie przesypiam całych 7 godzin wystarczających dla regeneracji mięśni. Co mogę zrobić by zasypiać szybciej? Czy może czas przed zaśnięciem (czyli leżenie w łóżku) również można liczyć do czasu regeneracji?

Odpowiednia ilość snu wspomaga na regenerację mięśni. Dlatego bardzo ważna jest ilość snu i jego jakość aby nie obniżyć sprawności mięśni.Nie napisał Pan nic o posiłkach przed i po treningowych co może mieć również znaczenie przy zasypianiu.