Częste wybuchy płaczu u 26-latki

Wybucham płaczem w stresujących sytuacjach. Mam 26 lat i zawsze byłam płaczliwa, wrażliwa, czesto zbiera mi się na płacz. Płaczę w sklepie, w urzędzie, u lekarza, w szkole. Jest to żenujące i utrudnia mi to życie. Czasem nie mogę gdzieś pójść albo zadzwonić, bo wiem, że zaraz się rozpłaczę. Mam wrażenie, że to efekt jakichś przyzwyczajeń i wychowania z dzieciństwa, ale nie mogę z tego wyrosnąć. Czy da się to jakoś zwalczyć?

Witam Panią,
pyta Pani, czy można zwalczyć wybuchy płaczu w sytuacjach stresowych. Jest to możliwe, jeśli zdecyduje się Pani na wizytę u psychoterapeuty i przepracowanie swoich schematów zachowań. Mogłaby Pani zrozumieć powody takich reakcji i poszukać sposobów radzenia sobie z nimi, nauczyć się większej odporności na sytuacje trudne.
Pozdrawiam

Witaj,
Z tego co opisujesz trudno wywnioskować, co może być przyczyną wybuchów płaczu. Podejrzewasz, że to może być efekt doświadczeń z dzieciństwa. Rzeczywiście może tak być. Spróbuj przyjrzeć się, w jakich sytuacjach pojawia się płacz, jakie myśli przychodzą Ci wtedy do głowy. Czy jest w tym jakiś powtarzający się motyw? Kiedy w dzieciństwie czułaś się podobnie? Odpowiedzi na te pytania mogą być jakąś wskazówką.
Jeśli chcesz, możesz zajrzeć do książki J. Younga "Program zmiany sposobu życia". Ja często polecam ją moim klientom. A jeśli jesteś gotowa bliżej się temu przyjrzeć, skorzystaj z pomocy specjalisty, profesjonalnego psychoterapeuty.
Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marta Dziekanowska