Czy brak snu może być powodem przesunięcia się miesiączki?

Witam, problem z pewnością oklepany, jednak nurtuje mnie pewna rzecz.
Mam 21 lat, okres spóźnia mi się kilka dni, zazwyczaj wahał się między 23 a 28 dniem, dziś jest już 33. Obawiam się ciąży (jednak stosunek, który miał miejsce dzień po zakończonym krwawieniu był z prezerwatywą). Muszę zaznaczyć, że w przeciągu ostatnich miesięcy miałam problemy z zasypianiem, a w pierwszej połowie stycznia kilka dni pod rząd zasypiałam dopiero nad ranem, na 1,5h bądź 3h.

Czy może być to powodem opóźnienia okresu?
Dodam, że jako powód podejrzewam też nagły spadek temperatury, czy nagła mroźna zima może mieć również na to wpływ?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej nie jest Pani w ciąży, jednak warto upewnić się, wykonując test (http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0). Niedobór snu natomiast jak najbardziej może spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, podobnie zmiana pogody. Wraz z powrotem normalnego rytmu dobowego, cykl powinien się unormować. Jeśli jednak kłopoty z zasypianiem cały czas się utrzymują, dobrze by było, gdyby zwróciła się Pani w tej sprawie do lekarza (najpierw rodzinnego, potem ewentualnie psychiatry).
Pozdrawiam serdecznie!