Czy cykl się nie unormował po odstawieniu antykoncepcji?

Dzień dobry. Brałam tabletki antykoncepcyjne ponad rok czasu - Mercilon, skończyłam brać tabletki na początku kwietnia, występowało krwawienie z odstawienia i równo za miesiąc -dokładnie 1 maja dostałam okres, natomiast drugi okres powinnam dostać po 28 dniach czyli 28 maja, mamy 31 maja, czy mam się obawiać, że może to być ciąża, czy po odstawieniu tabletek cykle nie są równe ?
KOBIETA, 20 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się zazwyczaj z pewnym rozregulowaniem układu hormonalnego kobiety, co może powodować szereg skutków ubocznych, np. pojawienie się trądziku, zmiany wagi, kłopoty z nastrojem itp.

Wśród działań niepożądanych odstawienia antykoncepcji hormonalnej pojawiają się także nieregularne krwawienia miesiączkowe, które mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy, dlatego ich opóźnienie nie powinno zazwyczaj stanowić powodu do niepokoju. Oczywiście brak menstruacji może również oznaczać ciążę, jednak do jej potwierdzenia niezbędne jest wykonanie testu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki

https://parenting.pl/miesiaczka

https://parenting.pl/jak-wywolac-okres-sposoby-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.