Czy faktycznie musze odczekać pół roku z zajściem w ciążę?

Witam mam 31 lat poroniłam 27.05.2021 lekarz stwierdził poronienie samoistne, wszystko oczyściło się samo w szpitalu lekarz stwierdził że być może była wada . Kiedy poszłam na kontrolę po szpitalu zapytałam lelarza kiedy mogę się starać o kolejne dziecko powiedział że za 6 miesięcy teraz pytanie moje jest takie czy koniecznie muszę czekać tyle czasu, czy mogła bym zacząć starania po dwóch cyklach i czy następna ciaza będzie zagrożona? Bardzo bym chciała zacząć staranie o kolejne dziecko. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z biologicznego punktu widzenia zajście w ciąże jest możliwe już w czasie trwania pierwszej owulacji po stracie. Najczęściej występuje ona około 2 do 8 tygodni po poronieniu i stanowi znak, że organizm może przyjąć na siebie obciążenie związane z kolejną ciążą. Jednak zdecydowana większość lekarzy zaleca, by przed staraniami o dziecko odczekać pół roku (albo minimum 3 miesiące) tak, by ciało mogło w pełni się zregenerować. Należy pamiętać, że oprócz gotowości fizycznej, jest jeszcze gotowość psychiczna – ważniejsza nawet od tej pierwszej. Kolejna ciąża nie może być traktowana jako „lekarstwo” na doświadczenie żałoby i straty, z którym mierzy się kobieta po poronieniu.

Jednocześnie tym, co jest zdecydowanie zalecane przez specjalistów, to ustalenie przyczyny poronienia. Szacuje się, że nawet 70 % poronień ma podłoże genetyczne, dlatego wykonanie badań i następnie rozmowa z genetykiem pozwolą ustalić, jakie dalsze kroki warto podjąć. Przykładowo kobiety, które cierpią na celiakię i stosują właściwą dietę mają dziesięciokrotnie mniejsze szanse poronienia niż te, które nie wiedzą o swojej nietolerancji na gluten. Innym czynnikiem, który często wywołuje stratę dziecka jest posiadanie przez matkę trombofilii wrodzonej – choroba ta początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego niezwykle często jest wykrywana dopiero w badaniach genetycznych. Odpowiednie działanie - w przypadku celiakii dieta, w przypadku trombofilii leczenie farmakologiczne – pozwala na donoszenie zdrowej ciąży i urodzenie dziecka.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszych materiałach:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-genetyczne-przed-ciaza,

https://portal.abczdrowie.pl/usg-genetyczne-cel-przebieg,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.