Czy mam jeszcze szansę na zdrową ciążę?

Dzieńdobry mam 26 lat przy pierwszej ciazy w 25tc uradzilam martwe dziecko pozniej urodzilam synka potem urodzilam synka w 20tc tez martwy pozniej rok po roku dwie dziewczynki zdrowe zyja ale potem za kazdym razem gdy zachodzilam w ciaze kazda jedna poronilam. Staram sie z mezem o jeszcze jedno dziecko i zadnej nie moge donosic. Czy moge sobie jakos pomoc tabletkami aby zajsc w ciaze i donosic ja do konca?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani problem nosi miano poronień nawykowych – mówi się o takowych, gdy do utraty ciąży na wczesnym etapie dojdzie co najmniej trzykrotnie. W takiej sytuacji konieczna jest diagnostyka, która być może wskaże przyczynę nawracających poronień, a co za tym idzie – pozwoli na wdrożenie leczenia.

Do najczęstszych przyczyn poronień należy: wada w budowie macicy, brak równowagi/zaburzenia hormonalne oraz wady genetyczne zarodka lub rodziców, zaburzenia na tle immunologicznym. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie.

Proszę wybrać się do zaufanego ginekologa bądź centrum leczenia niepłodności. Po zebraniu wywiadu, wyników badań z poprzednich ciąż, przeprowadzeniu wstępnych badań (USG TV, badanie ginekologiczne) specjalista zadecyduje o dalszym postępowaniu. Niestety szukanie przyczyny nawrotowych poronień jest niekiedy długie i żmudne. Proszę zapoznać się także ze wskazówkami naszego eksperta w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-po-wczesnym-poronieniu.

Niektóre z badań zlecanych kobietom chcącym zostać matkami, to: badania genetyczne (np. kariotypu partnerów lub w kierunku zakrzepicy), badanie nasienia mężczyzny, badanie hormonów płciowych i/lub tarczycowych, badania w kierunku infekcji (różyczka, chlamydioza, toksoplazmoza itd.) czy badania immunologiczne (np. w kierunku zespołu antyofosfolipidowego). Warto wiedzieć, że w przypadku kilku poronień ważne jest także badanie cytogenetyczne poronionych szczątków – nierzadko pozwala to na ustalenie przyczyny utraty ciąży. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/badania-po-poronieniu-jak-zabezpieczyc-probki-dziecka.

Jak Pani widzi, badań jest dużo, ale to do ginekologa należy decyzja, od których zacząć. Leczenie, o które Pani pyta, możliwe jest dopiero po ustaleniu przyczyny poronień. W Pani przypadku standardowa suplementacja (witamina D, kwas foliowy itp.) może okazać się nieskuteczna, zaś nie ma jednego, konkretnego leku, który pomaga zajść w ciążę w przypadku częstych poronień.

Być może zechce Pani zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najczesciej-dochodzi-do-poronienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.