Czy grozi mi udar według tych wyników?
Witam mam 39 lat i miałam zrobiony rezonans głowy.Proszę o pomoc w interpretacji. W istocie białej pogranicza czołowo ciśnieniowego prawego na wysokości sklepienia komory bocznej 3 niewielkie ogniska hiperintensywne w obrazach T2 i flair wielkości do 3mm i 1 ognisko większe przy rogu czołowym prawej komory bocznej o przekroju 7mm.Czy grozi mi udar?Dziekuje

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Profilaktyka udaru mózgu
Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.
Witam! Badanie RM jest tylko badaniem, chodzi o dolegliwości i ew. powiązanie ich ze stwierdzonymi w badaniu zmianami. Zmiany w istocie białej mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są to przyczyny naczyniowe, mogą też być demielinizacyjne. Należy przeprowadzić diagnostykę różnicową w oddziale neurologicznym: EEG, RM głowy: wzrokowe potencjały wywołane, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Zagrożenie ew. udarem jest identyczne jak dla populacji ogólnej, bardziej chodzi o wykluczenie przyczyny demielinizacyjnej. Powodzenia W. Łuczkowski.