Czy jest duża szansa na ciążę po takim krótkim stosunku?

Witam. 29 czerwca odbyłem stosunek z partnerką, trwał on nie dłużej niż 2 minuty, nie skończyłem w niej, mimo to mamy obawy ponieważ na dzień dzisiejszy 9 lipiec miał się jej zacząć okres, czy jak duża jest szansa na zajęcie w ciążę po tak krótkim stosunku I czy w ogóle taka jest? Dodam też że często miała nieregularne krwawienia bądź bardzo bolał ją brzuch przed

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w ocenie ryzyka zapłodnienia długość stosunku nie ma znaczenia – niestety nawet krótkotrwała penetracja penisem dróg rodnych kobiety może zakończyć się ciążą, jeżeli moment cyklu partnerki jest ku temu sprzyjający, a partnerzy nie użyją zabezpieczenia. Jeśli dobrze rozumiem, tak było w Państwa przypadku, zatem, jeżeli Pańska partnerka miała dni płodne, to ciąży nie sposób wykluczyć. Szczegółowo o procesie zapłodnienia w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia.

Tym trudniej oceniać takie ryzyko, jeżeli partnerka ma nieregularne cykle menstruacyjne. Nie napisał Pan również czy wytrysk nastąpił w drogach rodnych – jeżeli tak, to ryzyko jest oczywiście bardzo duże. W takiej sytuacji sugeruję wykonanie testu ciążowego – już po 14 dniach od feralnego stosunku wyniki domowego testu ciążowego powinny być miarodajne. Natomiast na przyszłość warto rozważyć wybór odpowiedniej formy antykoncepcji – obecnie wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, co pozwala dostosować ją do preferencji partnerów. Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.