Czy jest szansa na zachowanie antykoncepcji?

Czy antykoncepcja jest zachowanawe wtorek wzięłam tabletkę Axia o 22, o 23:30 wystąpiła biegunka, ból brzucha i wzięłam nospe, dodatkową tabletkę zdarzyłam o 4:30. Później w piątek Axia 22:20, ból brzucha i nospa 1:20, 2:50 biegunka, 3:30 dodatkowa Axia, 5:20 biegunka, 6:45 dodatkowa Axia już bez biegunki. Czy jestem bezpieczna skoro dodatkowe tabletki zostały przyjęte do 12 godzin od stałej pory?
KOBIETA, 30 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak, w takiej sytuacji powinna być Pani bezpieczna. Tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj wchłaniają się ok 3-4 godziny. W związku z tym biegunki lub wymioty występujące po tym czasie nie wpływają na skuteczność przyjętych pigułek.

Zastosowanie dodatkowej tabletki we wtorek miało swoje uzasadnienie, ale w piątek nie musiała Pani przyjmować zapasowej pigułki, ponieważ biegunka wystąpiła po ponad czterech godzinach od zażycia tabletki. Naszym zdaniem, powinna Pani być chroniona w obu sytuacjach.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania można znaleźć pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-czterech-godzinach-od-wziecia-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-czterech-godzinach-od-przyjecia-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-po-trzech-godzinach-od-przyjecia-microgynon-21.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.