Czy jest szansa, że moja koleżanka zostanie wypuszczona ze szpitala psychiatrycznego?

Witam. Problem dotyczy mojej przyjaciółki która ma ostatnio dużo na głowie i wszystko ją dołuje. Wyjechała na tydzień do rodziców i wczoraj mocno się kłóciliśmy. Była w mocnym gniewie i rozpaczy, próbowałem z nią rozmawiać przez telefon nic to nie dawało było coraz gorzej w końcu zaczęła mówić że jestem ostatnia osoba z którą rozmawia i że skoczy do tamy. Ze strachu zadzwoniłem na 112 żeby ktoś tam pojechał zobaczył co z nią się dzieje. Siedziała i płakała a Policja ją zabrała i okazało się że zamknęli ją w szpitalu psychiatrycznym i kazali podpisać że dobrowolnie zostaje a jak nie to i tak ją zatrzymają. Dziś jej mama się dowiedziała że ma tam zostać 10 dni. Nie chciałem zrobić z niej wariatki. Nigdy tak nie mówiła, zawsze jest uśmiechnięta za pewne tylko tak mówiła w gniewie. Nie wiem co zrobić, czy jest szansa to odkręcić i żeby ją wypuścili?

Zrobił Pan to, co w tamtym momencie było rozsądne i użyteczne - zapewnił Pan bezpieczeństwo przyjaciółce, która była w dużych emocjach i miała zamiary samobójcze. Wykazał się Pan rozwagą i odpowiedzialnością. W przypadku, gdy służby porządkowe lub medyczne mają podejrzenie, że mogło dojść do próby samobójczej, zatrzymanie w szpitalu jest typową procedurą. Jeżeli Pana przyjaciółka, jej rodzina i Pan uważacie, że pobyt w szpitalu przez tak długi czas nie jest konieczny, warto porozmawiać z personelem medycznym odpowiedzialnym za pacjentkę. Niezależnie od tego, czy przyjaciółka będzie w szpitalu, czy w domu, warto dać jej w tym trudnym czasie zrozumienie, uwagę, cierpliwość, dowiedzieć się, czego potrzebuje.