Czy jest teraz testowana nowa metoda leczenia cukrzycy?

Chodzi mi o nową metodę leczenia cukrzycy, która jest w trakcie badań, powodująca szybko utratę zbędnych kilogramów. Czy poszukiwani są chętni do testowania tej metody? Pozdrawiam. Zygmunt Wojnicz

Prze cały czas testowanych jest wiele metod leczenia cukrzycy, zarówno typu 1 jak i typu 2. Niektówe z nich powodują, zgodnie z założeniami pomysłodawców, redukcję masy ciała. Na myśl nasuwają mi się dwie metody. Jedna to leczenie farmakologiczne. W leczeniu cukrzycy typu 2 znalazła zastosowanie nowa grupa leków - są to leki naśladujące działanie hormonów jelitowych (GLP 1). W trakcie terapii tymi lekami obserwujemy redukcję masy ciała.

Druga z metod - to elektrostymulacja żoładka. Jest to zabiegowa metoda wszczepienia stymulatora do żoładka, który poprzez bodźce elektryczne powoduje wcześniejsze odczuwanie sytości oraz moduluje czynność mechaniczną żołądka. To wszystko w założeniu, wpływa na redukcję masy ciała oraz poprawę kontroli cukrzycy. Z tego co słyszałem, próby z tego typu urządzeniami są (będą?) prowadzone w jednym z warszawskich ośrodków. W badaniach przeprowadzanych w USA z zastosowaniem tej formy leczenia, wyniki nie byly rewelacyjne.

Kolejną metodą "wyleczenia" cukrzycy typu 2 jest chirurgia bariatryczna. Chirurgiczne leczenie otyłości, wskazane u osób z otyłością patologiczną (BMI > 40 kg/m2), ma udowodniony, dobroczynny efekt na cukrzycę typu 2. U ponad 90% chorych pozwala na przerwanie leczenia farmakologicznego. Prosze pamietać, że podobne efekty można uzyskać wprowadzając ograniczenia kaloryczne i zwiększając aktywnośc fizyczną, bez konieczności interwencji chirurgicznej.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy