Czy jestem w pełni zabezpieczona przed ciążą?

Witam. Mam 30 lat. Od 9 lat biorę antykoncepcję, są to tabl 24/4. Po skończeniu opakowania miałam 4 dni przerwy w czasie których była jeszcze miesiączka, w piąty dzień przerwy zażyłam pierwszą tabl. z blistra, potem na następny dzień drugą i w tym samym dniu po 8 godzinach współżyłam. Czy jest bardzo duże prawdopodobieństwo ciąży? Dodam że po 4 dobach zrobiłam test kropelkowy i wypadł negatywnie, aczkolwiek nie daje mi to spać. Zdarzyło mi się to po raz pierwszy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z zamieszczonego przez Panią opisu wynika, że postępuje Pani zgodnie z zaleceniami, które zamieszczone są na ulotce. Oznacza to, że ryzyko ciąży jest niewielkie (wskaźnik Pearla wynosi 0,1%-5%). Jeżeli problem polega jednak na tym, że zamiast zażywać 4 białe tabletki, zrobiła Pani 4 dniową przerwę, to zdecydowanie nie doszło do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Tabletki zażywane podczas przerwy pozbawione są bowiem substancji czynnych. Są zażywane w zasadzie tylko dlatego, by ułatwić kobietom bezbłędne stosowanie preparatu.