Czy konieczne jest powtórzenie szczepienia w kierunku różyczki?

Witam, proszę o interpretacje wyników (różyczka) IgG >500 IU/ml (wynik niereaktywny: < 10 wynik: reaktywny: >= 10) igM 0,2 COI (wynik niereaktywny: < 0,8 wynik niejednoznaczny: >= 0,8 - < 1 wynik reaktywny: >= 1) co te wyniki oznaczają jest ok czy trzeba je powtórzyć dodam, że jestem z rocznika 1991, ale nie pamiętam czy byłam szczepiona na różyczke Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Wynik IgG >500IU/ml oznacza, że miała Pani kiedyś w przeszłości kontakt z wirusem różyczki. Te przeciwciała, w klasie IgG, utrzymują się często przez całe życie. Mogły one powstać w wyniku kontaktu z chorobą np. w dzieciństwie, albo w wyniku szczepienia (wydaje mi się, że roczniki 1991 były szczepione w szkołach w wieku 13 lat).
Wynik IgM 0,2 oznacza, że w ostatnim czasie nie miała Pani kontaktu z wirusem różyczki, gdyż te przeciwciała oznaczają świeże zachorowanie.
Nie widzę potrzeby, aby te wyniki powtarzać.